One to Watch

​WINNER – KRITI SHARMA VP, Bots and Artificial Intelligence, Sage

Also shortlisted:
CARYS KAISER, The Drone Lass
CHERYL LATHAM, Founder and CEO Brighter World Energy
DANIELLE AYRES, Employment Solicitor, Gorvins
GERALDINE ESDAILLE, Founder Freedom 2 Be
VICTORIA BOLDISON, Founder, Bolst Global
HANNAH TAYLOR-HEMINGWAY, Principal Project Manager, WYG Group
LAURA EARNSHAW Founder and CEO myHappymind

Person with Purpose

WINNER – EMA WILKES, Founder, Neo Community Café and Catering Ltd

Also shortlisted:
CHRISTINA GABBITAS, Poems and Pictures Ltd
HELEN NUGENT, Founder & Editor, Northern Soul
JANE KENYON, Founder & CEO, Girls Out Loud CIC
MARGO CORNISH, Board Member, Maggie’s Manchester
AmbassadorTeenage Cancer Trust (NW)
MONICA SINGH Founder & CEO of Mahendra Singh Foundation


Outstanding Entrepreneur

WINNER – CHERYL LATHAM, Founder & CEO, Brighter World Energy

Also shortlisted:
KIRSTY LOVEDAY, Managing Director and Founder of Love Drinks
LINZI BOYD, Founder, The BoB Group
RACHAEL DUNSEATH, MD and Founder, Myroo Skincare
SAM WHITE, Founder & CEO, Action365 & Pukka Insure
SOPHIE MILLIKEN, Smart Resource Solutions
SUE WRIGHT, Sue Wright International Business Development Director at Red Sports

Mentor of the Year

WINNER – DENISE CHILTON, Owner Denise Chilton Ltd


Also shortlisted:
JACQUELINE de ROJAS , Executive Vice President of Northern Europe, Sage UK Ltd
ADEEBA MALIK CBE, Deputy CEO, QED
AMANDA FOLLIT, Head of Digital Operations Services, Amaze
GARETH BILLINGTON, Executive Head Chef, Everton Football Club, Sodexo
DR KIRSTY CLODE, Chair, Women into Manufacturing and Engineering


Agent of Change

WINNER – EMMA KEITH Wg Cdr Emma Keith BA RAF, Royal Air Force

Commended – HAZEL O’KEEFE, Women In Comedy

Also shortlisted:
PROFESSOR SIR CARY COOPER CBE, University of Manchester
CHARLOTTE SWEENEY OBE, Creating Inclusive Cultures
JUDE KELLY CBE, Artistic Director, Southbank Centre
TRACEY FOLLOWS, Chief Strategy and Innovation Officer, The Future Laboratory


Transformational Leader

WINNER – JANE FARRELL, FM Development Manager, Sodexo, UK & Ireland


Also shortlisted:
ANDREA DOLPHIN, Balfour Beatty
DIANE GILHOOLEY, Partner and Sector Group Head – Eversheds Sutherland
EMMA KEITH, Wg Cdr Emma Keith BA RAF, Royal Air Force
CLLR JUDITH BLAKE, Leader of Leeds City Council
JULIE WOODS-MOSS, Tata Communications
PHIL JONES MBE, Managing Director, Brother UK Ltd
RUTH WILLIAMSON, DLA Piper UK LLP


Small Business (fewer than 250 employees)

WINNER – AIRCO CENTRE OF EXCELLENCE @Airco_info

Also shortlisted:
ACTIVE RESPONSE SECURITY SERVICES LIMITED
BOO COACHING AND CONSULTING
MORECROFTS LLP SOLICITORS
MSB SOLICITORS
PENNINE CYCLES
THE LOFT
UK CONTAINER MAINTENANCE


Medium Business Award (250-999 employees) Supported by

WINNER – MEDIACOM NORTH (MCN) @Mediacom

Also shortlisted:
AUTOTRADER
THOUGHTWORKS

Large Business (more than 1000 employees)

WINNER – SAGE @sageuk

Also shortlisted:
NORTH WEST AMBULANCE SERVICE
ROYAL AIR FORCE
SODEXO UK & IRELAND
TEESSIDE UNIVERSITY
TRAVEL COUNSELLORS
VODAFONE
UNITED UTILITIES
VODAFONE

Related Posts

Leave a Reply